Dni w Diecezji

Dni w diecezji to wydarzenia poprzedzające spotkanie centralne, a odbywające się we wszystkich diecezjach kraju gospodarza. Również do naszej diecezji przybędą goście z zagranicy, aby przygotować się do spotkania z Ojcem Świętym.


plan-DwD

A tak oto wyglądały DwD u nas 🙂

Centralne Wydarzenia Światowych Dni Młodzieży poprzedzają Dni w Diecezji, przygotowujące uczestników do udziału w spotkaniu z papieżem. W dniach 20-24 lipca 2016 roku diecezjalne Światowe Dni Młodzieży odbyły się również w Diecezji Kaliskiej. Udział w tym wydarzeniu wzięli zagraniczni pielgrzymi z Francji, Włoch, Słowenii i Ekwadoru oraz młodzi wolontariusze z wielu różnych miast i miejscowości diecezji. Samo wydarzenie odbyło się w Kaliszu, a wolontariat przygotowała młodzież  z „Tratwy”.

Pierwszego dnia Dni w Diecezji tj. 20 lipca, do Kalisza przyjechali zagraniczni pielgrzymi. W Dniach w Diecezji udział wzięło 90 pielgrzymów z Francji, 80 osób z Słowenii oraz 200 uczestników z Włoch. Pierwsze dwie grupy przyjechały do Centrum Józefologicznego, gdzie zostali przywitani przez kaliskich księży i wolontariuszy. Każdy pielgrzym dostał pakiet pielgrzyma składający się z opasek na rękę,  mapy Kalisza, koszulki z wizerunkiem Bazyliki Św. Józefa oraz książki opisującej polskie zwyczaje i tradycje. Następnie mniejsze grupy pielgrzymów zostały przewiezione bezpośrednio do kaliskich parafii, gdzie poznali rodziny, w których domach mieszkali przez kolejne 5 dni. Pierwszego dnia pielgrzymi mieli czas na odpoczynek po długiej podróży i bliżej poznali rodzinę, u której się zatrzymali. Ostatnia grupa pielgrzymów – Włosi, przyjechali bezpośrednio na stadion OSRiR, gdzie o godzinie 20:00 odbył się wieczór powitalny, rozpoczynający Dni w Diecezji Kaliskiej. Modlitwę oraz powitalną animację poprowadził ksiądz Przemysław Kapała oraz wolontariusze. Spotkaniu akompaniował zespół muzyczny Abba Patter. Chociaż było to pierwsze spotkanie uczestników, wszyscy odczuwali ducha wspólnoty i zabawy, tak charakterystycznego dla ŚDM, uczestnicy modlili się, śpiewali i tańczyli razem.

Kolejny dzień Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Kaliskiej pielgrzymi rozpoczęli śniadaniem u goszczących ich rodzin. Następnie o godzinie 9 rano w hali OSRiR odbyła się poranna katecheza. Po zakończeniu katechezy pielgrzymi mogli uczestniczyć w Eucharystii, która miała miejsce w bazylice św. Józefa. Każdego dnia pielgrzymi jedli obiad oraz kolacje w specjalnie przygotowanych stanowiskach na stadionie OSRiR, gdzie mieli nie tylko możliwość spróbować potrawy kuchni polskiej takich jak bigos czy kiełbasa, ale także poznać i wymienić wrażenia z innymi uczestnikami – pielgrzymami oraz wolontariuszami. Po południu pierwszego dnia Dni w Diecezji uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniu z eksmodelką Anną Golędzinowska zorganizowanym w kościele św. Mikołaja. Anna podzieliła się świadectwem swojej trudnej historii, oraz tym jak Chrystus i miłosierdzie Boże odmieniło jej życie. Wieczorem na stadionie OSRiR odbył się wieczór integracyjny oficjalnie inaugrujący Dni w Diecezji. Był to kolejny wieczór pełen modlitwy, śpiewu, tańców i zabawy.

Następny dzień ŚDM w Kaliszu rozpoczął się kolejną katechezą i Mszą Świętą. Wydarzeniem centralnym trzeciego dnia Dni w Diecezji była droga Miłosierdzia zorganizowana na ulicach miasta. W tym wydarzeniu wzięli udział nie tylko pielgrzymi, ale również mieszkańcy miasta – zarówno młodzi jak i starsi. Droga Miłosierdzia rozpoczęła się w  Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i prowadziła do  Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego Ojców Jezuitów. Drogę Miłosierdzia rozpoczęła Koronka do Miłosierdzia Bożego odmówiona w ojczystych językach pielgrzymów. Uczestnicy nieśli na początku procesji obraz Jezusa Miłosiernego. Drodze Miłosierdzia towarzyszył śpiew w wykonaniu zespołu Abba Pater. Było to niesamowite  duchowe wydarzenie dla wszystkich jego uczestników. Wieczorem tego dnia w koście ojców Jezuitów odbył się wieczór miłosierdzia. Był to moment skupienia i refleksji, podczas którego pielgrzymi mogli przystąpić do sakramentu pokuty.

W sobotę, czwartego dnia ŚDM w Kaliszu po porannej katechezie i Eucharystii uczestnicy wzięli udział w Olimpiadzie Narodów zorganizowanej na stadionie OSRiR przez księdza Przemysława Kapałę oraz wolontariuszy. Pielgrzymi mogli wziąć udział w wielu różnych dyscyplinach sportowych reprezentując swój kraj m.in. w skoku w dal, biegu z flagami i rzutu piłką. Słoweńcy zostali zwycięzcami całego turnieju. Był to kolejny moment, podczas którego uczestnicy mogli się lepiej poznać, a także spędzić razem czas na wspólnej rozmowie i zabawie. Wieczorem w kaliskim parku miejskim został zorganizowany wielki koncert uwielbienia, do udziału w którym zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy miasta. Było to niesamowite i poruszające wydarzenie. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży przez wszystkich zebranych.

Niedziela, czyli ostatni dzień  spędzony przez zagranicznych pielgrzymów w Diecezji Kaliskiej, znacznie różnił się od pozostałych. Pielgrzymi spędzili go w towarzystwie rodzin, u których mieszkali w poprzednich dniach. Wzięli oni również udział w Mszach Świętych w parafiach goszczących ich rodzin. Podczas czasu wolnego rodziny starały się pokazać pielgrzymom okolice Kalisza, organizowali dla nich grille i inne atrakcje. Dodatkowo był to czas, w którym pielgrzymi mogli się spakować i odpocząć przed czekająca ich podrożą do Krakowa. O godzinie 20:00 na stadionie OSRiR odbyło się oficjalne pożegnanie pielgrzymów, któremu ponownie towarzyszyła atmosfera zabawy, przyjaźni i dialogu. Był to również moment w którym uczestnicy mogli się podzielić swoim świadectwem z ostatnich czterech dni spędzonych w Kaliszu. Następnie pielgrzymi udali się do Krakowa, aby uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Tego samego wieczoru kaliska młodzież i wolontariusze pojechali specjalnym nocnym pociągiem do Krakowa.

Fotorelacja na stronach Radia Rodzina:

Msza św. – dzień 2

Msza św. – dzień 4

Droga Miłosierdzia

Modlitwa poranna i katecheza – dzień 4

Olimpiada Narodów

 

 

 

 

 

Komentarze są wyłączone