Góra Św. Anny, czyli jak było na KFDM

Coroczne spotkanie koordynatorów diecezjalnych duszpasterstw młodzieżowych oraz koordynatorów ŚDM odbyło się na Górze Św. Anny w Diecezji Opolskiej. Zgodnie z zasadą „nic o nas bez nas” nie zabrakło ludzi młodych, których było zdecydowanie więcej niż księży. Panowała niesamowita atmosfera modlitwy, wymiany doświadczeń czy po prostu zwykłego spotkania. Niewątpliwie dominujący był klimat Synodu, odczuwalny na każdym kroku. Wróciliśmy bardzo umocnieni i podbudowani, z zapałem do pracy 🙂

Relacja z pielgrzymki do Rzymu:

Jak wyglądał Synod?
W dniach 3 – 28 października 2018r. w Rzymie odbywało się XV Zgromadzenie  Ogólne Biskupów pt. „Młodzież, wiara, rozeznawanie powołania”. Przez cały czas trwania synodu w Rzymie przebywała młodzież z Polski. Oto relacja naszej młodzieżowej reprezentacji, która uczestniczyła w 3 turnusie.

 

Wydawałoby się 10 dni w Rzymie, czy naprawdę to wystarczy, aby odkryć to miasto? Oczywiście, że tak! W grafiku naszych spotkań brakowało czasu, ponieważ po  ciężkim dniu zwiedzania zawsze nastawał czas na pracę w grupach, ale było warto. Nasze początki z Rzymem rozpoczęliśmy od zobaczenia miejsca pracy Synodu, na którym, obradowało aż 268 biskupów. Wśród nich znajdowało się 4 polskich biskupów. Następnie udaliśmy się na adorację do kaplicy Centro San Lorenzo, gdzie znajduje się Krzyży Światowych Dni Młodzieży. To miejsce nabrało dla nas szczególnej wartości, ponieważ w piątek wieczór mogliśmy uczestniczyć w modlitwie wspólnotowej razem z młodzieżą z całego świata. Śpiewanie jednej pieśni w wielu językach, wywołuje ogromną radość w sercu.
Kolejny dzień naszej pielgrzymki to czas na to, aby poznać Rzym od strony historycznej. Zwiedziliśmy  Bazylikę Santa Maria Maggiore, czyli Bazylikę Matki Boskiej Większej. Następnie zwiedziliśmy Bazylikę św. Preksedy , gdzie widoczny jest fragment słupa, przy którym biczowany był Jezus. Zmierzając w kierunku Bazyliki przechodziliśmy obok kościoła Santo Sprito in Sassia , przy którym jest pierwsze na świecie okno życia. Zafascynowani Rzymem, udaliśmy się do miejsca, które mocno przekroczyło nasze wyobrażenia – do Bazyliki Św. Piotra. Mieliśmy możliwość podejścia bardzo blisko do grobu św. Piotra. Bardzo ważnym momentem była możliwość modlitwy przy grobie Św. Jana Pawła II. Mieliśmy również możliwość zobaczyć dom papieża Franciszka czyli Dom św. Marty. Kolejne dni przyniosły kolejne doświadczenia. Modliliśmy się przy grobie św. Stanisława Kostki w kościele św. Andrzeja gdzie została nam przybliżona historia tego młodzieńca, który wykazał się dużą odwagą. Podczas spaceru po Rzymie mijaliśmy Łuk Marka Aureliusza oraz Koloseum. Nie da się opisać piękna Rzymu oraz jego historii, to trzeba zobaczyć na własne oczy!

Jednak najważniejszym wydarzeniem była Msza Święta pod przewodnictwem papieża Franciszka, która kończyła Synod. Miała ona miejsce w niedzielę 28 .10.2018r. w Bazylice Św. Piotra. Na to wydarzenie do naszego zespołu dołączyli nasi księża: ks. Witold Kałmucki i ks. Marek Muzyka. Bardzo poruszyły nas słowa papieża o „apostolstwie ucha” : Oto pierwszy krok, aby pomóc w podróży wiary: wysłuchać. To apostolstwo ucha: wysłuchać zanim zaczniemy mówić.
Pod koniec Mszy św. został odczytany list, skierowany do młodzieży prze Ojców Synodalnych.

Jesteśmy głęboko przekonani, że ten czas wielkiej modlitwy i refleksji w Kościele przyniesie błogosławione owoce i pozwoli młodym na całym świecie odkryć piękno wiary.

Agnieszka, Gabrysia, Stefan // Tratwa

Udostępnione przez

Komentarze są wyłączone