KFDM 2017 czyli wycieczka na Wschód ;)

W dniach 3-5 lutego odbyło się XIV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Drohiczynie. Głównym tematem spotkania przedstawicieli duszpasterstw młodzieży z całej Polski, było podsumowanie Światowych Dni  Młodzieży w Krakowie oraz przygotowania do kolejnych ŚDM, które odbędą się w Panamie. Zgromadzonych powitał bp Tadeusz Pikus. W czasie sesji pierwszej głos zabrał bp Marek Solarczyk, który omówił sprawy dotyczące duszpasterstwa młodzieży. Następnie ks. Grzegorz Suchodolski wygłosił konferencję „Kraków przed, w czasie i po ŚDM”, nawoływał do odrzucenia bierności i angażowania się w życie Kościoła: „Wstajemy z kanapy i poszukujemy doświadczenia kościoła powszechnego.”.  Po wprowadzeniu w tematykę forum, nastąpiło przedstawienie delegacji z poszczególnych diecezji, również naszej. Pierwszy dzień dobiegł końca.

Sobota była dniem bardzo pracowitym, obfitowała w wiele spotkań z różnymi osobami. Dzień rozpoczął się Jutrznią o godzinie 7.30, po śniadaniu uczestnicy udali się na sesję, którą prowadził ks. Joao Chagas – przewodniczący Sekcji Młodych watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Życia i Rodziny. Ksiądz Chagas podzielił się z nami swoimi refleksjami po ŚDM 2016. Następnie spotkaliśmy się z grupą TBC, czyli młodych z Krakowa, którzy kontynuują  i promują Dni Młodzieży w tym mieście. Na zakończenie przedstawiciele z wybranych diecezji mogli zaprezentować nam swoją działalność, która jest owocem doświadczeń zebranych w Krakowie. Polska młodzież wzięła sobie głęboko do serca słowa Ojca Świętego Franciszka i postanowiła nie być bierną wobec spraw Kościoła. Robią wszystko, aby nasza wiara tętniła życiem. Po krótkiej przerwie odbyła się sesja trzecia, podczas której przybliżono nam treści jakie przekazują książki Youcat i Docat,  podarowane młodym przez papieża Benedykta XVI oraz Franciszka. Są to książki dzięki, którym możemy zjednoczyć się i odkryć miłość Boga. W trakcie naszego spotkania nie zabrakło, także czasu na modlitwę. O godzinie 15.00 odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, była to chwila na przemyślenia i zadumę. Realizując program #zejdzzkanapy odbyliśmy pracę w pięciu grupach. Każda z nich będzie działała na innej płaszczyźnie, lecz cel będzie taki sam! Pobudzenie młodych katolików do działania, odkrywania Boga, wspólnej przyjaźni i otworzenia się na dobro jakie płynie do nas z Ewangelii. Po wymianie pomysłów udaliśmy się na Eucharystię, której przewodniczył bp drohiczyński Tadeusz Pikus. W czasie homilii biskup mówił: ” Musimy wystartować. Wyruszyć w drogę, która ma na imię Jezus. Zaufać mu i uwierzyć.”. Dzień zakończyliśmy wspólną biesiadą  na Wieczorze Podlaskim. Mieszkańcy Drohiczyna przygotowali kulig i ognisko.

Niedzielę rozpoczęliśmy w katedrze  Mszą Świętą dziękczynną, za trzydniowe forum. Biskup Solarczyk mówił do wiernych: „Każdy z nas niesie w sobie kłos. Jeśli będziesz go uprawiał, on będzie wzrastał […] Bóg ofiarowuje swój dar, do nas należy wzrost i owoc.” Po Mszy udaliśmy się na śniadanie, następnie na ostatnim spotkaniu w auli seminarium, historię oraz obraz Panamy przybliżył nam ambasador tego kraju J.E.P. Enrique Zarak. Oczekiwany przez wszystkich gość zaprosił nas na ŚDM 2019. W dalszej części swoimi przeżyciami z dwutygodniowego pobytu w Panamie, podzielili się przedstawiciele Krajowego Biura Organizacji ŚDM. Dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy Panamy z niecierpliwością czekają na przyjazd Polaków do ich kraju. Już w trakcie forum kilka diecezji zadeklarowało wyjazd na ŚDM 2019.   Po omówieniu kolejnych Dni Młodzieży nastał czas na podsumowanie wszystkich kwestii omawianych podczas forum.

Następne Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży odbędzie się w dniach 2-4 lutego 2018 w Warszawie.

Weronika

p.s. Sporo informacji o Panamie znajdziecie w najnowszym numerze [DM]^2

 

Udostępnione przez

Komentarze są wyłączone